ratujmy polskie słowa

Nie ma nic dziwnego w tym, że jako polonistka mocno kibicuję wszelkim kampaniom społecznym mającym na celu kształtowanie świadomości językowej Polaków i propagowanie dbałości o poprawność językową. Ostatnio spodobały mi się dwie inicjatywy wpisujące się w ramy akcji społeczno-edukacyjnej “Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Łączy je jedno: chodzi o ratowanie słów w języku polskim. Wiele z nich zostało zapomnianych, inne, jak wiadomo, wychodzą z użycia, jeszcze inne zostały przygniecione anglicyzmami czy innymi słowostworami! Jakie kampanie podbiły moje serce?

Pierwsza obejmuje spoty reklamowe z udziałem Krystyny Czubówny
w roli lektora. W tych krótkich przyrodniczych filmach będziemy mogli zobaczyć urocze stwory, czyli zapomniane słowa, anglicyzmy. Bardzo ciepłe animacje budzą pozytywne odczucia u odbiorcy, a ich charakter edukacyjny nie jest nachalny. Te fantastyczną kampanię możecie obejrzeć o tu i jeszcze tu. Więcej takich!

W drugiej akcji, której przyświecał ten sam cel, osoby znane: aktorzy, pisarze, piosenkarze oraz wszyscy Ci, którzy mieli na to ochotę ratowali polskie słowa od zapomnienia. I tak: Marcin Prokop uratował słowo “azaliż”, Paulina Holtz “patałach”, a Wojciech Kuczok “zmierzchać”. Na stronie inicjatywy www.wspolnymianownik.pl znajdziecie jeszcze mnóstwo innych, o których istnieniu przypominają Polacy.

Moim zdaniem warto wiedzieć, że takie inicjatywy istnieją. A ponieważ kampanie społeczne zobowiązują, ze swojej strony obiecuję, że dołożę wszelkich starań, aby słowa:  “gapcio”, “buszować”, “zachachmęcić”, “gilgotki”, “ściskać” ocalić od zapomnienia.

A Wy jakie chcielibyście uratować? [Tu następuje próba interakcji
z czytelnikiem. Miło by było, gdyby okazała się udana… 😉 ]

One thought on “ratujmy polskie słowa

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s